Други ребаланс буџета општине Горњи Милановац за 2024.годину
Четврта седница Општинског већа општине Горњи Милановац реализована је кроз 10 тачака дневног реда. Међу најзначајнијим тачкама био је други ребаланс буџета општине за текућу годину као и измене ценовника ЈКП “Горњи Милановац”, чему је претходило разматрање извештаја о извршењу буџета општине, за период 1.јануар – 30. септембар 2024 године. Текући приходи и примања буџета општине Горњи Милановац за првих девет месеци ове године остварени су у износу од 74% од укупног годишњег плана, док су планирани расходи и издаци буџета у поменутом периоду извршени у износу од 68 % од укупног годишњег плана, што указује на добро пословање локалне самоуправе и очекивање испуњења буџета до краја 2024. године.
Главна одлика ребаланса буџета локалне власти јесте допуњавање буџета. Другим ребалансом буџет општине Горњи Милановац се допуњује за 3.847.643 динара неутрошених наменских средстава из претходне године. Након ребаланса буџет за 2024. годину износи 2.464.940.562 динара.
-Ребаланс буџета је урађен на начин да буду задовољене потребе свих корисника. Генерално, највише новца опредељено je за увећање зарада, као што знате минимална зарада је повећана у овој години за 17,8 %, и то свакако, и општине, и сва јавна предузећа и установе треба да испрате. Оно што бих додатно напоменуо јесте да смо одвојили додатна средство за Јавно предузеће за изградњу, близу 14,5 милиона динара, колико ће им бити потребно да ураде све послове до краја године. Што се тиче Јавног комуналног предузећа „Горњи Милановац”, током излагања нисам поменуо да су добили четири и по милиона динара за поправку компактора, који служи за сабијање смећа на депонији Вујан. У питању је поправка мотора који је веома скуп, а иначе та машина вреди неколико стотина хиљада евра и без ње не би могло Јавно комунално предузеће да функционише – рекао је Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац.
-Други ребаланс омогућује избалансиране приходе и расходе локалне самоуправе до краја календарске године, у складу са законом и у складу са свим потребама корисника и грађана општине, додао је Ковачевић, а потом се осврнуо на измене ценовника ЈКП „Горњи Милановац”.
-Што се тиче ценовне политике Јавног комуналног предузећа, директор Иван Лазић је добро објаснио где се налазе повећања трошкова самог Јавног комуналног предузећа, а она се налазе пре свега у увећању цене воде од стране Јавног предузећа „Рзав”. Како производња воде тако и дистрибуција воде коју врши Јавно комунално предузеће, поскупела је због увећања цене електричне енергије и саме потрошње, као и увећања зарада. Планирано је још једно увећање од стране “Рзав-а” према Јавном комуналном предузећу. Реч је о увећању у износу од пет динара које смо ми већ укалкулисали у цену воде – објаснио је Ковачевић.
Приликом излагања Ивана Лазића, директора ЈКП Горњи Милановац могло се чути да је предузеће „Рзав” већ три пута мењало цену воде ка милановачком предузећу и када они повећају цену воде за 1 динар то ЈКП „ Горњи Милановац” на годишњем нивоу кошта 2.300.000 динара. Цена воде овог пута је повећана са садашњих 55 динара на 79 динара по кубику воде. Лазић је поменуо чињеницу да је цена воде коју плаћају Милановчани 25 динара испод републичког просека цене воде. Проблематика милановачког водовода јесте сама конфигурација терена и то што неке пумпе морају радити 24 часа, како би се вода допремила до сваког точећег места. Овог пута ценовна политика комуналног предузећа обухватила је и цену изношења смећа, нова цена је 9,75 динара уместо досадашњих 7,5 динара по метру квадратном .
-Са овом ценом воде и са овом ценом изношења смећа ми доводимо Јавно комунално предузеће на одржив ниво, све што би било испод ових цена, било би неодрживо. Општина Горњи Милановац не може да субвенционише Јавно комунално предузеће директно за рачуне грађана, јер то не дозвољава закон, ми можемо да субвенционишемо набавку опреме, набавку радних машина, поправку, као што смо то сада урадили за компактор, али не и да утичемо на ценовну политику и на износе рачуна корисника. Битно је да Јавно комунално предузеће може у наредној години да изврши све поправке водоводне мреже и да увек одговори на задатке који су испред њега. Значајно је напоменути одвожење смећа са сеоског подручја, ја сам дао налог Јавном комуналном предузећу и директору, да изнађу најбољи начин како би смањили километражу, а самим тим и трошкове. Да ли ће то бити набавка додатних посуда за одлагање смећа, или можда неки други начин, свакако наћи ћемо модел како би успели да направимо уштеду и у том делу – нагласио је Ковачевић.
На годишњем нивоу километража која се постиже у циљу одвожења смећа јесте 170.000 километара.
Извор: ГМ Пресс