Министар Кркобабић посетио је данас општину Горњи Милановац
Милан Кркобабић, министар за бригу о селу истакао је данас приликом посете воћарској задрузи "Шилопај" да су средства добијена на конкурсу искоришћена на прави начин, као и да га лично радује чињеница да су у питању млади амбициозни људи. Он је овом приликом нагласио да је путна инфраструктура у овом делу слаба и да ће један од императива у наредном периоду бити улагање у регионалне путеве.
-У новом циклусу помоћи задругама Србије очекујем да људи из ових крајева конкуришу и да ови програми добију подршку, што свакако не искључује задругу Шилопај да поново конкурише и прошири свој производни програм. Општина Горњи Милановац представља узор у овој области, јер од девет задруга у Моравичком округу чак пет које смо помогли је управо са овог подручја. У овој години кључне су помоћи за новоформиране задруге од 7.5, за постојеће 15 милиона динара, као и пола милијарде бесповратних средстава предвиђених за нове вишегодишње засаде, набавку основног стада, машина као и за задругарство.
Кркобабић је истакао да је Задругарство основ за промену мапе Србије и да је неопходно ићи у том правцу, као и да мали уситњени поседи то диригују, али и да је кључно да производ који настаје има коме да се прода и да се наплати.
-У наредној години бавићемо се повезивањем задруга и омогућићемо више фазе прераде да видимо како да производ доброг квалитета стигне на тржиште Србије али и Европе а уједно да сачувамо препознатљив завичајни бренд – закључио је Кркобабић.
Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац каже да се локална самоуправа од 2016. године интензивно бави развојем пољопривреде и села. Према његовим речима оснивање канцеларије за пољопривреду пре пет година био је један од првих корака ка развоју ове гране, као и константно увећавање буџета за пољопривреду који ове године износи рекордних 60 милиона динара.
-Уз подршку државе и министарства господина Кркобабића ми ћемо свакако направити добре резултате. Види се овде да осам задругара својски ради на прављењу финалног производа што нам је недостатак у читавој Србији да не продајемо сировину већ готов производ. Уз помоћ оваквих људи и задруга ми ћемо то брзо урадити а општина ће уз сарадњу са министарствима Владе Републике Србије али и сопственим капацитетима наставити да подржава добре пројекте али и пољопривредну производњу на нивоу читаве општине – закључио је Ковачевић.