Вести

У Горњем Милановцу обележена 110. годишњица Колубарске битке

Полагањем венаца на споменик генералу Живојину Мишићу обележена је годишњица Колубарске битке, најзначајније битке између војске Краљевине Србије и Аустроугарске у Првом светском рату.

Венце су положили председник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић, представници Војске Србије и представници Друшта за неговање традиције ослободилачких ратова Србије.

 -Данас обележавамо један од најзначајнијих датума у слободарској историји рудничко-таковског краја. Наиме, овде на овом Тргу кнеза Маихаила Обреновића, на данашњи дан пре тачно 110 година, тадашњи генерал и командант Српске Прве армије Живојин Мишић, предводио је наше неустрашиве претке у пресудној Сувоборској бици која је у наредних 15 дана донела апсолутну победу и поновно ослобођење државе Србије. Под ударом окупаторске војске малена али храбра српска војска повукла се до обода нашег града. Захваљујући великој храбрости, неустрашивости и жељи да се одбрани кућни праг наши преци, ионако изморени и знатно слабије наоружани, до тада невиђеним јунаштвом извојевали су велику победу која не само да је ушла у легенду, већ се као пример савршене ратне тактике изучава на многим војним школама и данас – рекао је овом приликом председник Ковачевић.

srpska napredna stranka gornji milanovac

dejan kovacevic sns

srpska napredna stranka gornji milanovac

Колубарска битка вођена је на фронту од преко 200 километара на простору долине реке Колубаре, обронцима планине Сувобор и обронцима планине Маљен.

Поразом у операцијама око Дрине (Битка на Мачковом Камену), српска војска се нашла у тешком положају приморана на повлачење под борбом, суочена са недостатком артиљеријске муниције, мањком хране, одеће и обуће и што је можда било и најгоре, са великим падом морала. План Аустроугарске војске био је да опколе српске чете и врховни штаб из правца Београда са Сувобора, да дејствује са две стране и натера нашу војску на капитулацију, а самим тим да учини да Србија као правни субјекат у Европи и свету нестане. Уз велики подстрек генерала Живојина Мишића и молебан који је одржао у цркви у Љутовници, од Шилопаја преко Клатичева и осталих села милановачке општине почела је офанзива наше војске и у року од две недеље и последњи аустроугарски војник напустио је овај крај.

Битка на Колубари представља врхунац напора и вештине командовања српске војске. После Колубарске битке генерал Живојин Мишић је унапређен у чин војводе.

Извор: ГМ Пресс